JM POLAND

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO

fb_cover

POLSKA ORKIESTRA MŁODZIEŻOWA LYO 2016

W roku 2013 z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołany został nowy zespół – Lutoslawski Youth Orchestra. To pierwsza i jedyna taka orkiestra w Polsce. Jeunesses Musicales co roku podróżuje po Polsce szukając najzdolniejszych młodych muzyków, których łączy ta sama pasja. We współpracy ze słynną Philharmonia Orchestra oraz Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego tworzymy orkiestrę symfoniczną, gdzie uczniowie w wieku już od 14 roku życia mogą zdobywać nie tylko profesjonalne umiejętności, ale również uczyć się tego, co w życiu najważniejsze: odpowiedzialności, zaufania, kreatywności i pracy w grupie.

W swej trzyletniej historii Lutoslawski Youth Orchestra wychowała już ponad 100 absolwentów pochodzących z 25 różnych miast. Na trasy koncertowe w ubiegłych latach złożyło się w sumie 19 koncertów symfonicznych w całej Polsce, a przyjemność słuchania na żywo młodych muzyków mieli słuchacze m.in. Bydgoszczy, Częstochowy, Lublina, Olsztyna, Płocka, Poznania, Torunia, Warszawy, czy Zamościa. Szczególnie ważnym wydarzeniem był Koncert Galowy w listopadzie 2015, który transmitowany był na żywo przez Program II Polskiego Radia i wbudził wielkie poruszenie w środowisku muzycznym.

W 2016 roku orkiestra przyjęła nową nazwę – Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO. Tegoroczna, rekordowa pod względem popularności edycja, zgromadziła kandydatów z 47 różnych szkół muzycznych oraz dziesiątki tysięcy fanów w mediach społecznościowych.

Jeunesses Musicales to największa międzynarodowa organizacja zajmująca się rozwojem młodych ludzi poprzez muzykę. Od 1945 roku naszym głównym celem jest edukacja i promocja młodych artystów. Nasze placówki w niemal 80 krajach świata oraz szereg projektów i działań skupiających co roku ok. 5 mln odbiorców na całym świecie, umożliwiają polskiej młodzieży uczestnictwo w projektach artystycznych o randze i zasięgu międzynarodowym.

Philharmonia Orchestra (Londyn/UK) to jedna z najwspanialszych orkiestr świata. Znana przede wszystkim dzięki swojemu niezwykłemu dorobkowi płytowemu jako brytyjski pionier muzyki klasycznej, współcześnie przoduje nie tylko w jakości wykonawczej, ale również w innowacyjnym podejściu do programów budowania widowni, edukacji muzycznej oraz wykorzystaniu nowych technologii. Dzięki współpracy z najbardziej pożądanymi w świecie artystami, jak chociażby główny dyrygent i dyrektor artystyczny Esa-Pekka Salonen, Philharmonia Orchestra znajduje się w samym sercu brytyjskiego życia muzycznego.

Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego to miejsce, którego główną ideą jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych, młodych muzyków i profesorów – wybitnych specjalistów sztuki wykonawczej, kompozycji i szeroko pojętej humanistyki. Dzięki cennym kontaktom i wymianie doświadczeń młodzi artyści otrzymają pogłębioną wiedzę o stylach muzycznych, jak również o strukturze i znaczeniu dzieła muzycznego. Poznanie podstaw filozoficznych, religijnych i społecznych muzyki zachęci ich do uprawiania sztuki wykonawczej, w której technika zostanie podporządkowana wyobraźni. Celem nadrzędnym Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego jest rozwijanie u młodych wykonawców umiejętności interpretowania muzyki (solowej, kameralnej i orkiestrowej).

Podstawowe założenia projektu Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO w 2016 roku:

– Projekt skierowany do uzdolnionych uczniów szkół muzycznych II stopnia.
– Pełne stypendium na udział w projekcie dla każdego zakwalifikowanego uczestnika (darmowe uczestnictwo).
– Warsztaty improwizacji i kompozycji LYO w wybranych szkołach muzycznych.
– Przesłuchania on-line oraz w 8 wybranych miastach w całej Polsce (maj/czerwiec 2016).
– Letnia akademia umiejętności – obóz muzyczny z aktywnym udziałem muzyków Philharmonia Orchestra (8-15 sierpnia 2016) w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
– Trasa koncertowa (29-31 sierpnia, 1-3 września 2016, 4 koncerty, Lusławice, Kraków, Bielsko-Biała, Katowice).
– Koncert galowy (14-16 listopada 2016, Warszawa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutoslawskiego, Transmisja Live, Polskie Radio PR 2).

Program artystyczny 2016:

– A. Dvorak – Koncert h-moll na wiolonczelę i orkiestrę,
– L. van Beethoven – Symfonia nr 5
– Utwór skomponowany podczas LYO 2016

Dyrygent: Adrian Varela, Solista: Bartosz Koziak

Kadra profesorska: Jan Regulski (skrzypce/altówki), Eric Villeminey (wiolonczele/kontrabasy), Laurent Ben Slimane (instr. dęte drewniane), Geremia Iezzi (instr. dęte blaszane), Wojciech Walczak (improwizacja i kompozycja)

Partnerzy:

Wsparcie instytucjonalne: Philharmonia Orchestra, Jeunesses Musicales International, Sinfonia Varsovia, 20 Szkół muzycznych II stopnia
Wsparcie finansowe i organizacyjne 2015: MKiDN,  Związek Artystów Wykonawców STOART

KONTAKT:

Strona www projektu: www.lyo.pl

Zapytania ogólne dotyczące projektu: lyo@jmpoland.pl

Letnia Akademia Umiejętności: Antoni Rosochacki 662-071-643 / a.rosochacki@jmpoland.pl

Sprawy artystyczne: Wojciech Walczak 606 503 880 / w.walczak@jmpoland.pl


Jeunesses Musicales to największa, międzynarodowa organizacja zajmująca się rozwojem młodych ludzi poprzez muzykę. Od 1945 roku naszym celem jest edukacja i promocja młodych artystów. Jesteśmy obecni w niemal 80 krajach świata i dzięki swojej sieci kontaktów i partnerskich instytucji umożliwiamy zdolnej i pracowitej młodzieży udział w prestiżowych wydarzeniach edukacyjnych i artystycznych.

mkidn_01_cmyk

Projekt „Lutoslawski Youth Orchestra 2016” jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja artystyczna”.

 LYO 2016