JM POLAND

nasza historia

log

Szyld Jeunesses Musicales był  w Polsce obecny przez niemal 30 lat. Znani ze swojej kreatywności, rozmachu i talentu polscy muzycy,  nauczyciele i studenci organizowali liczne festiwale, przeglądy, warsztaty i spotkania muzyczne. Rozpoczęta w latach 60-tych działalność okazała się wieloletnim sukcesem, największym w historii  upowszechniania muzyki w Polsce.

Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej – (kiedyś tak właśnie nazywano rodzimą sekcję JM) było niezwykłą szansą na rozwój młodych muzyków w tak trudnych czasach. To właśnie na obozach Jeunesses Musicales zawierały się nowe znajomości, artystyczne koncepcje i przyjaźnie – często trwające do dziś. To wyjazdy spod znaku JM umożliwiały młodym ludziom wyjazdy za granicę i poznanie świata, także tego poza żelazną kurtyną. Przez niemal 30 lat, mimo ogromnych trudności politycznych w kraju, naszym poprzednikom udawało się osiągać międzynarodowe sukcesy i robić wiele dobrego dla Polski i jej obywateli. Organizacja przestała działać dopiero w latach 90-tych.

Dziś, po ponad 20-letniej przerwie w obecności marki JM w Polsce, znowu otworzyły się przed nami możliwości. Zmieniły się czasy i zmienił się świat, jednak jedno pozostało bez zmian – wartości płynące ze wspólnego grania. Od kwietnia 2012 roku JMI (Jeunesses Musicales International) jest obecne w Polsce aby wspierać rozwój i poszerzać możliwości młodych muzyków. Dzięki wsparciu naszych poprzedników, narodowych i miejskich instytucji kultury oraz zagranicznych partnerów i sponsorów  mamy dziś możliwości wpływania na pozytywne zmiany społeczne w Polsce. Dbamy o to, aby muzyka była obecna w życiu jak największej ilości Polaków. Współpracujemy z narodowymi sekcjami JM w innych krajach, centralą w Brukseli oraz prestiżowymi instytucjami międzynarodowymi takimi jak UNESCO czy Komisja Europejska.

Dlaczego? Bo, jak powiedział Fryderyk Nietzsche – „Życie bez muzyki byłoby pomyłką”.

fest